Motorola to amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne założone w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Było spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliło się na dwa przedsiębiorstwa, Motorola Mobility i Motorola Solutions.

Obecnie znane z produkcji szerokiego zakresu urządzeń, między innymi telefonów komórkowych, sprzętu nadawczo-odbiorczego, oraz infrastruktury sieciowej dla telefonii komórkowej GSM i CDMA. Wcześniej (oddział Semiconductor Product Sector) znana również jako producent elementów półprzewodnikowych, w tym procesorów do komputerów osobistych AtariCommodore AmigaApple Macintosh. SPS już dzisiaj nie jest częścią Motoroli, oddział ten został przekształcony w oddzielną firmę, Freescale Semiconductor.

Firmę Motorola założono w 1928 roku pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation. Obecną nazwę przyjęto w 1947 roku, jednak słowo Motorola było znakiem firmowym już od 1930 roku (pochodzi od słów „Motor”, czyli silnik, oraz „Victrola” – potoczna nazwa fonografu firmy RCA Victor - w tych latach; początkowo Motorola była bowiem jednym z pierwszych producentów samochodowych odbiorników radiowych).

Przedsiębiorstwo wzbogaciło się znacznie na dostawach sprzętu radiowego dla armii amerykańskiej. Obecnie główny ośrodek Motoroli, zajmujący się wytwarzaniem technologii na potrzeby wojska, znajduje się w Tel Awiwie.

Motorola jest wymieniana wśród przedsiębiorstw przodujących w białym wywiadzie. W rankingu The Futures Group, Motorola zajmuje drugie miejsce.

W 2004 roku ze spółki wydzielono producenta mikroprocesorów Freescale Semiconductor.

Po latach kryzysu na rynku telefonów komórkowych, przedsiębiorstwo powróciło do gry oferując model RAZR V3. Połączenie cieszącego oko designu i najnowszych, mobilnych technologii zaowocowało przyznaniem nagrody za najlepszy model roku 2004. Super płaski RAZR V3 nie był ostatnim słowem amerykańskiego giganta. Spółka wypuściła na rynek kolejne telefony, które znalazły uznanie w oczach klientów (min. ROKR E1L6L7 SLVRV3iV3x).

Wbrew wcześniejszym obietnicom Motorola wstrzymała usunięcie ze swych produktów toksycznych chemikaliów, co dało jej przedostatnie (trzynaste) miejsce w rankingu „Zielonej elektroniki” („Greener electronics”) prowadzonym przez Greenpeace International. Firma podjęła więc energiczne działania dzięki którym w kolejnej (drugiej) edycji rankingu, opublikowanym 6 grudnia 2006, awansowała na czwarte miejsce.

Motorola corocznie od 2004 roku notuje 100% w rankingu Corporate Equality Index.

15 sierpnia 2011 roku firma Google ogłosiła w oficjalnym komunikacie przejęcie firmy Motorola Mobility.

Na początku 2014 roku chińska firma Lenovo kupiła firmę Motorola Mobility za 3 miliardy dolarów. Google pozostawiło sobie znaczne portfolio patentowe, na które licencje udostępnia firmie Lenovo.

Motorola w Polsce

Sprzedażą produktów Motoroli na terenie Polski zajmuje się Motorola Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.W kwietniu 1998 Motorola otworzyła w Polsce, w Krakowie, Centrum Oprogramowania. Jest ono jednym z dwudziestu takich placówek rozsianych po całym świecie, zatrudniających około pięciu tysięcy inżynierów. Do roku 2008 centra te tworzyły Global Software Group, obecnie są częścią biznesów Motoroli. Centrum krakowskie produkuje i integruje oprogramowania stacji bazowych telefonii komórkowej trzeciej generacji w systemach CDMAUMTS (biznes Home & Networks Mobility) oraz w standardzie TETRA/APCO dla służb bezpieczeństwa publicznego (biznes Enterprise Mobility Solutions). Krakowskie centrum Motoroli uczestniczy też w tworzeniu oprogramowania elementów platformy wspierającej infrastrukturę trzeciej generacji (High Availability Platform), do systemów charakteryzujących się minimalnym czasem awarii. Polscy inżynierowie koordynują w niektórych dziedzinach, działania badawczo-rozwojowe Motoroli w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Krakowski ośrodek Motoroli posiada unikalne w skali światowej laboratorium infrastruktury komórkowej w systemach CDMA i UMTS, dzięki czemu może tworzyć i integrować oprogramowanie, ale i świadczyć 24-godzinny serwis dla operatorów komórkowych, takich jak Sprint, KDDI, Verizon i Alltell. Obecnie ośrodek zatrudnia blisko 1000 osób. Po podziale Motoroli krakowskie Centrum Oprogramowania weszło w skład Motoroli Solutions.

Na początku 2007 r. również w Krakowie powstało Motorola Finance Operation Service Center jako część globalnej sieci centrów finansowych dostarczających usług księgowo-rozliczeniowych dla oddziałów firmy. Centrum to jest ośrodkiem insourcingowym, zorientowanym na obsługę rozliczeniową oddziałów firmy w regionie EuropyBliskiego Wschodu i Afryki.

Produkty Motoroli są obecnie dostępne w sieciach PlusT-MobileOrangePlay oraz w wielu sieciach sklepów RTV/AGD.

źródło: Wikipedia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl